Youtuber olmak çok mu kolay?

Kim bilir sizde bir Enes Batur, Barış Özcan, Başak Kablan, Orkun Işıtmak, Emre Durmuş,  Beyhan Budak, Meryem Can, Ruhi Çenet olabilirsiniz.

Yukarıdaki youtuber arkadaşlar ilk videolarında sizce kaç “dislike – beğenmeme” aldı….!
Hele ki  Enes Batur !!! İlk videolarında emin olun 10 like alamamıştır.

 

Youtube… Günümüzde en çok takip edilen,  televizyonlardan daha popüler olan ve genç kitle tarafından takip edilen video ve sosyal medya platformu. Bu platformda Enes Batur olsun, Orkun Işıtmak olsun birçok video paylaşılmakta. Enes Batur bu şekilde takipçi sayısını artırır.

Youtube’yi Bir arama motoru olarak da ele alabiliriz. Google ve Facebook’tan sonra dünyanın en çok arama yapılan sitesi.

Peki nasıl Youtuber olunur acaba, Enes Batur abonesini nasıl artırdı, nasıl para kazandı, bunları anlatacağız bu içeriğimizde.

Youtuber’luk. İşkurdan vaz geçtiğimiz zamanlarda yetiştirmek üzere kurs açtığı, gençlerimiz arasında popüler olan Youtuber olmak… Kendi fenomenlerini gün yüzüne çıkaran güçlü bir iş veya hobi tanımı da diyebiliriz

 

Hazır mısınız?  Hadi Başlayalım!

Youtuber Nedir?

Youtuber, Youtube’da video içerik üreticisi olan, bunu kendi kanalında veya iş kapsamında bir kanalda sunan kişiye verilen isimdir.

 

Nasıl Youtuber Olunur? İşte İlk Adımlarınız

Nasıl Youtuber Olunur? İşte İlk Adımlarınız

* Youtuber olmak için ilk olarak kendi kanalınızı oluşturmalısınız.

Kendi Google hesabınızı oluşturduktan sonra bu linke tıklayarak kanalınızı oluşturmanız gerekiyor. Profil fotoğrafınızı ve diğer isim bilgilerini bu adresten değiştirebilirsiniz. Güzel ve net bir profil fotoğrafı seçin. Ayrıca hesap oluştururken Google’ın hazırladığı şu yardım makalesi de yardımcı olabilir.

Mümkünse çok kısa, akılda kalan bir isim seçin.

ve…Özgün olun.

 

Bununla bitiyor mu? hayır tabiki de….

 

En Önemli ve Kritik Adımlardan: Konu Belirlemek

Mesela,  Ne tür yayınlar yapacaksınız?

Oyun  ( Enes Batur bununla büyüdü.)

Eğlence

Bilgi

Spor

Gündem/ yorum

Şaka

Makyaj

Kendin Yap

Müzik

İnceleme

Paranormal Olaylar

Youtube Kanalınızın Kapak Fotoğrafını ve Bağlantılarını Düzenlemelisiniz.

Youtube kanalınızı düzenledikten sonra kapak fotoğrafını ve bağlantılarınızı düzenleyin. Seçtiğiniz konuya göre bir kapak fotoğrafı hazırlayın.

Çok karmaşık bir görsel kullanmamalısınız. Bağlantıları düzenlerken kişisel Facebook, Twitter, Instagram hesaplarınıza ve varsa web sitesi linklerini eklemeniz iyi olacaktır. Bu sayede kanalı ziyaret eden abonelere veya potansiyel abonelere sizi Youtube dışında da takip edebileceklerini hatırlatmış olursunuz.

Kanalı Oluşturdunuz, Fikri Buldunuz, Onedio‘ya da Abone Oldunuz.

Peki Ya Ekipman ?

Video üretmek için binlerce liralık ekipmana gerek yok,  ama bir şeyler de lazım tabi. Önce size bir internet bağlantısı ve masaüstü veya dizüstü bilgisayar gerekiyor. Buda zaten temel gereksinimleriniz. Eğer ben telefondan çekeceğim her şeyi ve onun üzerinden yükleyeceğim derseniz, bunlara da gerek yok.

Ama biraz kurgu biraz da efekt yapacağım derseniz bilgisayar olmalı. Çözünürlüğü en az 16 MP olan ve HD video çeken bir telefonunuz varsa kamera olarak onu kullanabilirsiniz. Son çıkan telefonların pek çoğu bu iş için ideal.

Telefonunuz veya varsa ki vardır. Kameranız için bir tripod edinin.  50 liradan başlayan fiyatlar mevcut.

Ses kaydı için  için 15 liradan başlayan fiyatlarla mikrofonlar mevcut.

Video düzenleme programı  Google’da arama yaparak da ücretli/ücretsiz programların listesine ulaşabilirsiniz.) birçok alternatif var.

İçeriklerinizi Oluşturmaya Başladıktan Sonra Düzenli Bir Şekilde videolara ve kanalınıza girmeniz gerekiyor.

Hemen 5-6 tane video oluşturup, aynı gün yüklemek gibi bir hata yapmayın veya konunuzu seçtiniz ama aktif görünmek için gereğinden kısa veya uzun videolar da yapmayın.

Düzen şart arkadaşlar. İlk video içeriğinizi oluşturduktan sonra taslak halini arkadaşlarınızla paylaşmak ve geri bildirim almak yararlı olabilir. Düzenli bir şekilde paylaşım yapmazsanız kitlenizi sıcak tutamazsınız ve iyi bir izlenim bırakmazsınız.

Bu da Youtube’un büyük dünyası içinde kaybolmanıza neden olur. Haftalık olarak düzenli bir video faydalı olabilir başlangıç için. Sonra gelen kitleye ve yorumlara bakarak yeni bir düzen oluşturabilirsiniz.

Tekrarlıyorum, düzen şart!

Gelen Yorumları, Beğenileri ve Dislike’ları Dikkate Almalısınız.

İçeriğinizin Daha Fazla Kişiye Ulaşması İçin Optimizasyon Yapmalısınız: Youtube SEO 101 kullanabilirsin.

Bu işin çok büyük bir algoritma tarafı var elbette. Ancak ben size Youtube SEO diye de adlandırılan ve basit kurallarla optimizasyon yaparak, aramalarda üst sıralarda çıkabilmek için yapabileceklerinizi anlatayım.

Video yüklerken video ismini (Örn; video.mp4) hazırladığınız konu başlığı ve anahtar kelimelerle düzenleyin. “Kedimle bir gün geçirdim!” isimli bir başlıkla ve konuyla bir video hazırladınız diyelim. Kediler hakkında Youtube’da en çok ne aranıyor biliyor musunuz? Komikli kedi videoları tabiki de! O zaman video dosyasının adı şu şekilde olabilir: komik-kedi-videosu-kedimle-bir-gun-gecirdim.mp4

Hemen konunuzla ilgili en çok neler aranıyor Youtube arama kısmında bir araştırma yapın. Size yapılan diğer aramaları gösterecek. Video konularınız için de yararlı olacaktır.

Bu aramaların her birini video yüklerken size verilen etiket alanında etiket olarak kullanın. Bu sayede yapılan aramalarda ön sıralarda yer almanız için size artı puan katacak.

İnceleme: Konuğumuz Enes 🙂 Video Başlığında da Youtube’da Çok Arananlar Arasında Yer Alan “Enes Batur” Girilmiş. Sadece Bu Yeterli mi?

Tabiki hayır. Videolarınızın üst sıralarda yer alması için en önemli faktörler arasında izlenme sayısı, video açıklaması, video etiketleri, videonun beğeni ve dislike sayısı(buna neden Türkçe bir sözcük bulmamışız hayret!), videoya yapılan yorum sayısı yer alıyor.

 

 

Ta Taaaa! İşte Enes Batur  ve Sıralamalar
Ta Taaaa! İşte Enes Batur Araması ve Sıralamalar

Buraya Kadar Her Şey Yolunda Gidiyor. Abone Lazım!

Videonuzu her izleyen kanalınıza abone olmuyor. Gelen izleyicileri canlı tutmak, sizi takip etmesini sağlamak için video içi ek açıklamaları kullanmak önemli. Bunun için de her ünlü Youtuber’dan duyduğunuz veya videolarında gördüğünüz o meşhur uyarıları aklınıza getirin. “Videoyu beğendiyseniz like atmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın!” Youtube ek açıklamaları kullanarak abone olmaları için uyarabilir ve diğer videolarınızı da göstererek izlemelerini sağlayabilirsiniz.

 

Bilgi Notu:

Bu web sitesinin youtube ve sosyal medya fenomeni  Enes Batur ile hiçbir alakası yoktur.

Web sitemiz, bilgilendirme amaçlı hazırlanmış bir Blog sayfasıdır.

Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir